FloraGLO® Luteina

Luteina to żółty barwnik występujący w wielu roślinach. Luteina należy do rodziny karotenoidów. Karotenoidy są syntetyzowane przez rośliny w celu uzyskania zabarwienia i absorpcji światła.

Z występujących w przyrodzie 600 karotenoidów jedynie luteina i zeaksantyna  znajdują się w najwyższym stężeniu  w organizmie człowieka w szczególności w plamce żółtej oka – co wskazuje na ważną rolę biologiczną tych substancji.

FloraGLO® luteina jest substancja zbadana klinicznie , stosowana w preparatach dla profilaktyki zdrowia i ochrony oczu.

floragloLuteina absorbuje światło niebieskie i działa jak „wewnętrzne okulary „, które ograniczają szkodliwość  fotochemicznych reakcji powodowanych przez  krótkie fale światła widzialnego.

Spożywanie luteiny  w diecie bogatej  w zielone warzywa liściaste lub  suplementów diety , zwiększa gęstość optyczna pigmentu plamki żółtej (MPOD) w ludzkich oczach; co z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

AMD jest chorobą ośrodkowego układu widzenia – powodującą zmiany zwyrodnieniowe siatkówki. Najczęściej dotyka  ludzi w wieku powyżej 55. Bezpośrednimi  czynnikami odpowiedzialnymi za AMD są czynniki środowiskowe : odżywianie, oddziaływania promieniowania UV, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów oraz predyspozycje genetyczne.

Luteina (wraz z zeaksantyną) ma udowodnione działanie biologiczne  w plamce żółtej oka ,  „zdolność do filtrowania” krótkich fali światła widzialnego i ochrony przed powstawaniem wolnych rodników w plamce żółtej to główne działanie Luteiny . Coraz więcej badań wskazuje, że wysokie spożycie luteiny i zeaksantyny może odegrać ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka AMD – najczęstszej przyczyny upośledzenia widzenia  u osób w podeszłym wieku.